osp

Ośrodek Pomocy Społecznej w Bobowej realizuje projekt „Każdy inny – wszyscy równi”

Gmina Bobowa – Ośrodek Pomocy Społecznej w Bobowej uzyskała dotację z Unii Europejskiej na projekt „Każdy inny – wszyscy równi” . Planowana realizacja projektu będzie w okresie od 16 grudnia 2024 roku do 30 czerwca 2029 roku na terenie Gminy Bobowa, dla 360 osób  z terenu tej Gminy. Projekt ma na celu wspieranie integracji osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, w tym osób najbardziej potrzebujących i dzieci poprzez aktywizację społeczną, zawodowa oraz zdrowotną 360 osób, w tym osób z niepełnosprawnościami będącymi osobami w szczególnie trudnej sytuacji życiowej oraz z największymi deficytami w zakresie kompetencji społecznych, zamieszkałych na terenie gminy Bobowa.

Wybór Grupy Docelowej określony został na podstawie diagnozy grupy docelowej na podstawie diagnozy sytuacji przeprowadzonej przez pracowników beneficjanta w roku 2023 poprzez analizę powodów korzystania ze wsparcia klientów OPS, analizę sytuacji środowiskowej na terenie Gminy Bobowa. Projekt zakłada większy udział liczby kobiet co jest odpowiedzią na wyrównanie barier i nierówności płci na aktywizowanym obszarze. Oferowane wsparcie będzie dostosowane do  indywidualnych potrzeb osób (grup) oraz nacechowane będzie kompleksowością. Wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami będzie dostosowane do osobistych preferencji tych osób oraz rodzaju niepełnosprawności lub deficytu. Obowiązkowym elementem będzie identyfikacja indywidualnych potrzeb oraz potencjału uczestnika, na rzecz uczestników świadczona będzie również praca socjalna. Zanotowano szeroki katalog usług aktywnej integracji o charakterze: społecznym, edukacyjnym, zdrowotnym i zawodowym.

Celem głównym projektu jest wspieranie integracji społecznej 360 osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, w tym osób najbardziej potrzebujących i dzieci oraz osób z niepełnosprawnościami zamieszkałych na terenie gminy Bobowa w latach 2024-2029.

Cel projektu rozpisano na :

Aktywizację w wymiarze społecznym będzie się odbywała miedzy innymi poprzez:

– treningi kompetencji i umiejętności społecznych, poradnictwo psychologiczne i psychospołeczne,

– poradnictwo psychologiczne i psychospołeczne,

– trening kompetencji i umiejętności społecznych,

– szkolenia kompetencyjne,

– terapia rodzinna

Aktywizację w wymiarze zawodowym będzie się odbywała miedzy innymi poprzez:

– doradztwo zawodowe – zajęcia indywidualne,

– inicjatywy przygotowujące do podjęcia zatrudnienia np. staże, praktyki zawodowe, wolontariat,

– zajęcia reintegracji zawodowej u pracodawcy,

– zatrudnienie wspierane, wspomagane, usługi trenera zatrudnienia wspieranego oraz inne usługi ułatwiające adaptację pracownika w środowisku pracy,

– poradnictwo zawodowe i pośrednictwo pracy (w tym również w celu uzyskania lepszego zatrudnienia osób pracujących).

Wszystkie formy wsparcia aktywizacji zawodowej realizowane będą zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Osobom uczestniczącym w szkoleniach zawodowych będzie przysługiwało stypendium szkoleniowe wypłacane zgodnie z w.w. ustawą.

Aktywizacja w wymiarze edukacyjnym będzie się odbywała miedzy innymi poprzez szkolenia zawodowe. Zastosowane będą również inne narzędzia, metody służące aktywizacji społecznej i zawodowej, wynikające ze zidentyfikowanych potrzeb osób obejmowanych wsparciem.

Oferowane wsparcie dostosowane będzie indywidualnych potrzeb osób / grup oraz cechować będzie się kompleksowością. Wsparcie przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością dostosowane będzie do osobistych preferencji tych osób oraz rodzaju niepełnosprawności czy deficytu.

Rezultaty projektu przyczynią się do zmniejszenia barier równościowych wśród UP objętych projektem. Projekt jest pozytywny pod względem równości szans i niedyskryminacji.

Zdobyte w projekcie umiejętności pozwolą uczestnikom trwale przekroczyć bariery oraz zmniejszyć występujące deficyty. Wnioskodawca oświadcza, iż wszystkie działania realizowane w ramach projektu odbywać będą się w budynkach/miejscach dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W okresie po zakończeniu projektu działania finansowane będą ze środków wnioskodawcy. W okresie po zakończeniu projektu działania finansowane będą ze środków wnioskodawcy. Zachowana zostanie trwałość wytworzonej w ramach realizowanego projektu infrastruktury poprzez wykorzystanie zakupionego wyposażenia/zaadaptowanych pomieszczeń sali do celów zgodnych z regulaminem konkursu. Beneficjent nie dopuszcza wykorzystania wytworzonej infrastruktury w okresie trwałości do celów innych niż jej pierwotne przeznaczenie.

W celu realizacji jak najlepszej pracy socjalnej na rzecz uczestnika projektu adaptowana na potrzeby Ośrodka Pomocy Społecznej zostanie część budynku będącego własnością gminy Bobowa. Powstałe w wyniku adaptacji pomieszczenia spełniały będą wymagania stawiane wymogami prawa dla pomieszczeń przeznaczonych do przebywania osób z niepełnosprawnością.

Osoby zainteresowane udziałem w projekcie proszone są o kontakt osobisty z biurem projektu  pod adresem: Ośrodek Pomocy Społecznej w Bobowej, ul. Rynek 21, 38-350 Bobowa tel. 18 351 44 56

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

Wartość projektu : 5 149 061,66 zł

Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 4 891 561,61zł

 

ops